Menu

Çiğ Köfte Besin Değeri


İştah açıcı özelliğinin yanı sıra besleyici değeri de yüksek olan çiğ köfte, etli ve etsiz olmak üzere iki şekilde yapılır. Her iki çeşidin de besin değeri farklılık göstermektedir.  Bu nedenle yerken her ikisinin de değerlerini bilmek gerekir.

Etsiz Çiğ Köftenin Besin Değeri Nedir?

Et kullanılmadan yapılan çiğ köfte, bulgur içeriğinden ötürü ekmek ile eş değere sahiptir. Bu sebeple yanında kullanılan lavaş kalorisini iki katına çıkarmaktadır. Besin tablosuna bakıldığında, günde en fazla 6 adet tüketilmesi ağlık açısından yeterlidir.

100 gram etsiz çiğ köfte içinde 32.97 karbonhidrat, 4.65 protein ve 4.05 yağ oranı bulunur. Bunun yanında, besinde dikkat çeken en temel değer liftir. Yine 100 gram etsiz çiğ köfte içinde yaklaşık 4.30 lif oranı bulunmaktadır.

Etli Çiğ Köftenin Besin Değeri Nedir?

Etsiz çiğ köfteye nazaran etli çiğ köfte çok daha farklı değerlere sahiptir. Her şeyden önce etsiz çiğ köfte 0 kolesterol bulundururken, etli çiğ köfte 24.81 gibi bir oranla kolesterol bulundurur.

Etli çiğ köftenin 100 gramının içinde 37.67 karbonhidrat, 13 protein ve 2.35 gibi bir oranla yağ bulunmaktadır.

Bulundurduğu besin değerlerine göz atıldığında etli çiğ köftenin sağlıklı ortamlarda yapılsa dahi şekerli besinlere eş değer olduğu görülebilir. Tüketimi ile kazandırdığı besin değerlerinin yanında, fazlası muhakkak sorun yaratacaktır.

Etli Çiğ Köftenin mi Besin Değeri Daha Yüksek Etsiz Çiğ Köftenin mi?

Herkesin büyük bir hayranlıkla tükettiği çiğ köfte, içinde bulundurduğu baharatlar nedeniyle faydalı sayılabilir. Bilhassa acı baharatlar, kilo vermek isteyenler için oldukça faydalıdır. Bunun yanından etsiz çiğ köftenin bulgur donanımı nedeniyle ekstra faydası bulunmaktadır. Çünkü bulgur, lifli içeriği ile vücudun sindirim sistemini daha kolay çalıştırır.

Etli çiğ köfte, etsize oranla daha çok dikkat gerektirir. Bunun temel nedeni etin çiğ olarak tüketilebilmesidir. El yoğurması ile saatlerce işlem yapılması durumunda dahi et çiğ kalabilmektedir. Bu da etin içinde bulunan bakterilerin insan vücuduna karışması anlamına gelir. Bu risk göz önünde bulundurulduğunda etsiz çiğ köfte, etli çiğ köfteye göre daha sağlıklıdır.

Çiğ Köfte Tek Başına mı Yenmeli Yoksa Lavaş Eşliğinde mi?

Çiğ köfte yalnız başına çok kalorili bir besin değil. Bu rağmen ne kadar abartılı tüketilirse o kadar sağlıksız kabul edilir. Haftada yalnızca bir kez, 6 sıkımı geçmeyecek şekilde yemeye özen gösterilmelidir. Aksi halde kısa süre sonra kilo alımına neden olacaktır.

Çiğ Köfte Besin Değeri

Çiğ Köfte Besin Değeri

Çiğ köfte, porsiyon olarak tüketilmenin yanı sıra bir de dürüm olarak yenmektedir. Dürüm, içindekilerin dışında, tek bir lavaşla 100 gramda 385 kaloriye denk gelmektedir. Bu durumda, üzerine bir de çiğ köfte eklendiğinde zararlı yönünün ağır bastığı görülmektedir.

Un, tuz ve su ile ortaya çıkan lavaş; bulgur ve daha birçok besinle birleştiğinde besin değerinin olumsuz yönde seyrettiği düşünülebilir.

Çiğ Köfte Besin Değeri

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir