Menu

Çiğ Köfte Hangi Şehrimize Aittir?


Son yılların en beğenilen ve en trend lezzetlerinden birisi olan çiğ köftenin nereye ait olduğunu merak ediyor musunuz? Geçtiğimiz günlerde çiğ köftenin Adıyaman’a mı, yoksa Şanlıurfa’ya mı ait olduğu konusunda büyük tartışmalar yaşanmıştı. Hatta çiğ köfteyi sahiplenen illerimiz arasına Elazığ da katılmıştı. Peki çiğ köfte hangi şehrimize ait? Çiğ köftenin Adıyaman’a ait olduğu Adıyaman Ticaret Odası Başkanı Mustafa Uslu’nun Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusu ile netlik kazandı. Özellikle Urfa’dan gelen itirazlara rağmen etsiz çiğ köftenin patenti Adıyaman’a verildi. Türk Patent Kurumu’nun bu yönde kararı ise Şanlıurfa’nın 2006 yılında başvurarak 2008 yılında aldığı patentin etli çiğ köfteye ait olduğuydu. Kısacası çiğ köftenin etlisi için patent ‘’Urfa’nın’’, etsizi içinse ‘’Adıyaman’ın’’ olarak açıklandı.

Çiğ köfte nereye ait sorusu bir yana dursun, Adıyaman’da etli çiğ köfteye dahi yasak koyuluyor. Lezzetine doyum olmayan çiğ köfte için sayısız bayilik veriliyor. Ülkemizde binlerce çiğ köfte bayiliği bulunmakla birlikte, girişimcilik sektörünün son gözdesi çiğ köftecilik oluyor. Özellikle Adıyaman’ın etsiz çiğ köftesinin tadı bir başka oluyor. Çiğ köfte etli ve etsiz seçeneğinin yanında birçok farklı türüyle de günümüzün en beğenilen lezzetleri arasında yer alıyor. Yoğun rağbet gören çiğ köftecilik sektörünün ana merkezi olarak Adıyaman kabul ediliyor. Gerek tarifte, gerekse usulde Adıyaman’ın çiğ köfte geleneği sürdürülüyor. Malzemelerden yapıma kadar tüm aşamada Adıyaman’ın meşhur çiğ köfte sanatı konuşturuluyor.Çiğ Köfte Hangi Şehrin

Çiğ köfte sektörünün giderek geliştiği günümüzde çiğ köfte hangi şehrimize ait sorusu birçok kişinin dikkatini çekiyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de nereye adım atsak bir çiğ köfte bayisine rastlamak. Çiğ köfte öyle seviliyor, öyle tutuluyor ki bu mükemmel lezzetin hangi şehre ait olduğu da merak konusu oluyor. Çiğ köftemizin ünü dünyayı bile sarmışken ülkemizde şehirler arası tartışma konusu olması da çok doğal görülüyor. Çiğ köfte kültürünün gelecekte dünyayı da sarması muhtemel durumlar arasında. Özellikle Urfa, Adıyaman fark etmeksizin bu eşsiz lezzetin ülkemize ait olmasının gururunu yaşıyoruz. Çiğ köfte bayiliği sektörüne giriş yapacakların da hiç düşünmeden bu sektöre yönelebileceklerini belirtelim.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir