Menu

Çiğ Köfte İçin Gerekli Malzemeler


7’den 70’e milyonlarca kişi tarafından sevilerek tüketilen çiğ köfte, neredeyse herkesin bayılarak yediği bir lezzet. İçinde birbirinden farklı birçok baharat ve malzemenin bulunduğu bu ürün, dikkat ve özenle hazırlanmalı.

Etsiz Çiğ Köftenin İçindeki Nasıl Bulgur Olmalı?

Çiğ köfte malzemeleri, yapan kişinin kullandığı ürünlere göre farklılık gösterse de ana malzemeler hemen hemen aynıdır.

Her şeyden önce ince bulgur kullanılmalı. Kullanılan bulgur, çiğ köftenin temel malzemesidir. Bu yüzden bayatlamamış, kurtlanmamış ya da içinde taş olmayan ince bulgur olması önemlidir.

Etsiz çiğ köftenin yapımında kullanılan bulgur, iri bulgur olursa su nedeniyle şişecek ve pişmediği için çiğ kalacaktır. Bu yüzden ince bulgur kullanmaya özen gösterilmelidir.

Etsiz Çiğ Köftenin İçinde Hangi Sebzeler Var?

Çiğ köftenin ana malzemesi olan bulgura karar verildikten sonra sebzeler seçilir. Kuru soğan, yeşil soğan, sarımsak kullanılan ana malzemelerdir. İki şekilde soğan kullanılmasının nedeni çiğ köftenin lezzetini arttırmaktır. Bunların yanı sıra, çiğ köfte dürüm olarak tüketilirse o zaman lavaşın içinde marul, maydanoz, limon suyu, domates de kullanılabilir.

Kullanılan sebzeler, çiğ köfte yapan kişiye göre farklılık gösterebilir. Damak zevklerine bakıldığında ortak kullanılan ürünler, soğan ve sarımsaktır. Dürümde ise tamamen farklılık taşıyabilir.

Etli Çiğ Köftenin Malzemeleri Nelerdir?

Etli çiğ köftenin ana malzemesi kuşbaşı ettir. Et kullanımında dikkat edilmesi gereken temel nokta, etin macun kıvamına gelene kadar çekilmesidir. Macun kıvamına geldikten sonra ise sinir kalmadığına emin olmanız gerekir.

Etin sonrasında ikinci ana madde ise bulgurdur. Bulgur, etli çiğ köftenin kıvamı için gereklidir. Ayrıca et yoğunluğunu ve kokusunu kırmak için de kullanılır.

Etsiz çiğ köfte içinde kullanılan sebzeler ise kuru soğan, sarımsak ve taze soğandır. Bu üçü, çiğ köftenin tadını kazandırır. Etli çiğ köfte içinde bulgur ve soğan dengesi kurulamazsa hem kıvamı tutturulamaz hem de lezzeti yakalanamaz.

Porsiyon ya da dürüm olarak tükettiğinizde; marul, maydanoz, limon da çiğ köfteye eşlik edebilir.

Çiğ Köftede Bulunan Baharatlar Nelerdir?

Hem etli çiğ köftede hem de etsiz çiğ köftede hemen hemen aynı baharatlar kullanılmaktadır. Ancak etli çiğ köftenin baharat yoğunluğu biraz daha fazla olmak zorunda. Eti pişirmek, kokusunu ve tadını kırmak için baharatların bol tutulması gerekir.

Çiğ Köfte İçin Gerekli Malzemeler

Çiğ Köfte İçin Gerekli Malzemeler

Çiğ köfte içinde bulunan ana baharat isottur. İsotun temelinde ise acı kırmızıbiber yatmaktadır. Toz haline getirilen biber, isot baharatı olarak tüketilmektedir. İsottan sonra tuz, karabiber, kimyon, pul biber kullanılır. Baharatlar bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Buna bağlı olarak lezzet de değişkenlik gösterecektir.

Baharatlar dışında çiğ köfte içinde limon suyu, biber salçası kullanılmaktadır. Tüm bunların dışında, etli çiğ köfte içinde kesme buz parçacıkları kullanılması da dikkat çekmektedir. Parçalar, etin yoğrulma anında pişmesini ve kıvamını yakalamasını sağlamaktadır.

Çiğ Köfte İçin Gerekli Malzemeler

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir