Menu

Çiğ Köfte Sunumu Nasıl Yapılır?


Son yıllarda Türk kültürünün geleneksel lezzetleri arasında adeta trend olan çiğ köfte neredeyse her semtte satışa sunulmaktadır. Çiğ köfte tutkunları kimi zaman sipariş vererek, kimi zamansa firmanın dükkanında oturup servis şeklinde tüketerek bu eşsiz lezzetin keyfini sürüyor. Nerde yenirse yensin tadına doyum olmayan bu lezzeti her daim aynı firmadan tercih etmede bazı etkenler söz konusu. Bu etkenlerden birisi de sunumdur. Çiğ köfte sunumu nasıl yapılır diyorsanız müşteri gözünden bayilerden beklenen sunum hizmetini sizler için açıklayacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki çiğ köfteyi dışarıdan sipariş ederken dikkat edilen en önemli noktalardan birisi güvenilirliktir. Müşteriler her daim hijyen ve titizlik açısından dikkatli davranan firmaları tercih etmektedir. Güvenmediği bir çiğ köfte dükkanından hizmet alanların sayısı oldukça azdır.

Peki çiğ köfte nasıl sunulmalıdır? İşte sizlere geleneksel çiğ köfte sunumunda bulunması gereken özellikler;

Çiğ Köfte Dürüm

Dünyanın eşsiz lezzetleri arasında yerini alan çiğ köfte birçok kişi için dürüm şeklinde sevilmektedir. Lavaş arasına sürülen çiğ köfteyi yeşillik ve nar ekşisi gibi malzemelerle sunmak bilindik yöntemdir. Eğer çiğ köfte dükkanınızın rakiplerden farklı sunumlarla ön plana çıkmasını istiyorsanız dürüm çiğ köfteyi tabağa koyarak yanına dilimlenmiş domatesler, marul, nane, limon ve nar ekşisini de hoş bir şekilde dizayn edebilirsiniz. Sunum konusunda hazırlayacağınız tabağın görselliği tamamen sizin zevkinizi ön plana çıkaracaktır. Çiğ köfte sunumu ile müşterilerinizin gönlünü fethetmeyi başarabilirsiniz.

Çiğ Köfte Servis Tabağı Sunum

Miktarı ne olursa olsun çiğ köfteyi servis tabağında tercih eden müşterilerinize görsel bir şölen hazırlayabilirsiniz. Normal şartlarda kullanmanız gereken malzemeler belli. Yapmanız gereken tek şey bu malzemeleri servis tabağında farklı sunumunuzla güzelleştirmek.

Servis tabağında çiğ köfte sunumu için gerekli malzemeler şunlardır;

  • Çiğ köfte dilimleri
  • Marul
  • Nane
  • Maydanoz
  • Domates
  • Limon
  • Nar ekşisi

Çiğ köfteleri tabağın ortasına, kenar kısımlarına ya da tabağın içerisine yerleştirdiğiniz marulların üzerine koyun. Diğer malzemeleri de her biri aynı sıraya denk gelecek şekilde koyun. Tabağın bir kenarına nar ekşisi koymayı unutmayın. Orta kısma ise nane ve maydanoz yaprakları ekleyerek mükemmel bir çiğ köfte servis tabağı sunumu hazırlamış olacaksınız.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir