Menu

Çiğ Köfte ve Kalori


Her ne kadar bölgesel farklılıklar gösterse de çiğ köfte, herkes tarafından sevilen bir besin. Özellikle gençler tarafından son yıllarda daha çok tercih edilir oldu. Hem porsiyon hem de dürüm olarak satılması ise alternatif öğün olmasını sağladı. Bunlarla beraber kilo vermek isteyenlerin aklına çiğ köfte kaç kalori soru gelmeden olmuyor.

Etsiz Çiğ Köfte Kaç Kalori?

1 sıkımlık etsiz çiğ köfte içerisinde 65 kalori bulunmaktadır. Elbette bu kalori, dürüm şeklinde sunulduğunda farklılık göstermektedir. Bir porsiyon dürüm içinde, yaklaşık 4 çiğ köfte bulunmaktadır. Lavaş ile düşünüldüğünde ise kalori 360’a tekabül etmektedir. Un, su ve tuzdan ibaret olan lavaş, çiğ köftenin kendisinden çok daha fazla kaloriye sahiptir. Bu nedenle tercih ederken lavaşsız porsiyon şeklinde yemeniz daha sağlıklı olacaktır. Marul, porsiyon çiğ köfte için daha faydalı bir seçenektir.

Etli Çiğ Köfte Kaç Kalori?

1 sıkımlık etli çiğ köfte, yaklaşık 70 kaloridir. Kalori sayısı ile beraber diğer besin değerlerinin de arttığının bilinmesi gerekir. Eğer etli çiğ köftenizi acılı tercih ederseniz kalori sayısı bir sıkımda 60’a inmektedir.

Etli çiğ köftenin de aynı etsizde olduğu gibi lavaş eşliğinde tüketilirse kalorisi artmaktadır. Bu şekilde dürümü 420 kaloriye denk gelmektedir. Bu kaloriyi acı kullanarak hafifletmeniz mümkün ancak içinde bulunan et oranına bağlı olarak kalori de artacaktır. Etsiz çiğ köftenin etli çiğ köfteye nazaran daha hafif olduğu da bir gerçektir.

Çiğ Köfte Yiyerek Diyet Yapılır mı?

Çiğ köfte etsiz olduğunda, içinde hayvansal yağlar barındırmadığı için kalorisi yüksek bir besin olmaz. İçinde bulunan her baharat ve sebzenin insan bünyesine faydası vardır.

Kilo vermek için çiğ köfte kullanılabilir çünkü isot sayesinde metabolizmanız hızlanır. Buna bağlı olarak gün içinde 3 adetle sınırlı tutarak çiğ köfte diyeti yapabilirsiniz. Acılı olduğunda vücudunuz, ihtiyaç duyduğu enerjiyi alacak rahatlıkla yağ yakmaya başlayacak. Bunun yanında çiğ köfte yerken ne kadar yeşillik tüketirseniz o kadar sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Tüm bunlarla birlikte çiğ köfte ile devamlı diyet yapmak sağlığınıza zarar verebilir. Çünkü içindeki acı ve bulgur, devamlı yendiğinde sindirim sisteminizi zorlayacaktır.

Çiğ Köfte ve Kalori

Çiğ Köfte ve Kalori

Günde Kaç Tane Çiğ Köfte Yenilebilir?

Kalori hesaplama ya da kilo verme gibi bir niyetiniz varsa gün içinde tüketebileceğiniz çiğ köfte sayısı en fazla 5 adettir. 5 sıkım çiğ köfteyi etsiz yemeğe özen göstermelisiniz. Eğer etli tüketecekseniz en fazla 2 tane yemelisiniz.

Çiğ köftenizi dürüm halinde yemek istediğinizde, iki haftada bir kez tüketmelisiniz. Çünkü lavaş ile beraber ciddi bir kalori birikimi olur. Marul ya da yeşillik ile porsiyon tüketimi bu nedenle çok daha sağlıklıdır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi çiğ köftenin de devamlı ve ısrarla yenmesi sağlıksızdır.

Çiğ Köfte ve Kalori

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir