Menu

Çiğ Köfte ve Sağlık


Çiğ köfte yakın geçmişte et kullanılarak yapıldığında sağlık açısından riskli bir formdaydı. Ancak gerekli düzenlemeler yapılarak çiğ köfte daha sağlıklı hale getirilebilmiştir. Bu noktadan sonra çiğ köftenin hazırlandığı ortam sağlık açısından durumunu gösterir hale gelmiştir. İçeriğinde kullanılan malzemelerin vücuda faydaları açısından da uzmanlar çok sayıda açıklama yapmıştır.

Çiğ Köfte Sağlık için Faydalı mıdır?

Beslenme ve diyet uzmanları çiğ köftenin doğru şekilde tüketildiğinde sağlığa faydası olduğunu belirtmiştir. Çiğ köfteyi lavaş içinde tüketmek kilo problemleri olanlar için sakıncalı olabilir. Bol yeşillik ve limonla tüketilen çiğ köfte en iyi alternatif olacaktır. Hemen herkes günlük öğünlerinde bir kez 2-3 adet çiğ köfte tüketebilir. İçindeki limon ve baharatların metabolizma üzerinde faydası olduğu bilinmektedir. Lif oranı yüksek olduğu için kan şekerini düzenlemek gibi bir faydası da vardır. Çiğ köfte yanında tüketilebilecek en sağlıklı içecek ayrandır. İkisi bir arada ideal bir öğün olabilir.

Çiğ Köfteyi Herkes Yiyebilir mi?

Çiğ köfte içindeki bulgura, baharata, limona, yeşilliğe karşı alerjisi olmayan herkes çiğ köfteyi rahatlıkla tüketebilir. Ancak bu anlamda kendinizi sınırlandırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Lavaşla tüketmeseniz bile çok tükettiğiniz çiğ köfte içeriğindeki bulgur nedeniyle kilo almaya neden olabilir. Çiğ köfte özellikle diyet yapanlar için sağlıklı bir ara öğün seçeneğidir. Çiğ köfteyi genç, yetişkin bireyler rahatlıkla yiyebilir ama acılık mevzusundan dolayı çocuklar, yaşlılar ve mide rahatsızlığı olanlar dikkatli tüketmelidir.

Fazla Tüketilen Çiğ Köfte Sağlığı Etkiler mi?

Temiz bir şekilde hazırlanmış, kararında tüketilmiş çiğ köfte sağlığı kötü etkilemez. Ancak siz çiğ köfte tüketmenin dozunu kaçırırsanız; çeşitli sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Çok sık yenen çiğ köfte kısa sürede çok kilo almanıza neden olabilir. Bu durum dolaylı olarak da vücutta birçok dengenin bozulmasına yol açar. Çiğ köftenin çok tüketildiğinde kabızlığa neden olduğu da bilinmektedir. Sindirim sisteminizin olumsuz etkilenmemesi için yediğiniz çiğ köfte miktarına dikkat etmelisiniz.

Çiğ Köfte ve Sağlık

Çiğ Köfte ve Sağlık

Çiğ Köftenin Hazırlık Aşamasında Sağlığa Etki Eden Faktörler

Çiğ köfte doğrudan hazırlayan kişinin elleriyle temas eden bir gıdadır. Ellerin vücut üzerinde en çok bakteri barındıran yer olduğu düşünülürse; çiğ köfte hijyenin önemi daha net anlaşılabilir. Elden bulaşabilecek bakteriler kanlı ishal, besin zehirlenmeleri, tifo, dizanteri gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Özellikle bir dönem çiğ köfte içinde kullanılan et nedeniyle çok sayıda sağlık sorunu yaşanmıştır. Bu bakımdan günümüzde çiğ köftelerin daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Çiğ köfte hazırlarken mutlaka eldiven kullanılmalı, ağza maske takılmalı, saçlarda bone kesinlikle kullanılmalıdır. Çiğ köfte yanında verilecek yeşilliğin yıkanma aşamasına ayıca özen gösterilmelidir. Tüm hazırlık sürecinde tek kullanımlık eldivenler kullanılmalı ve hazırlık bitince atılmalıdır. Aksi halde müşterilerin bağırsak paraziti gibi şikâyetlerle karşınıza çıkması büyük olasılıktır. Bayiliklerde çiğ köfte merkezden hazırlanarak gönderildiği için işlerin daha kolay olduğu söylenebilir.

Çiğ Köfte ve Sağlık

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir