Menu

Çiğ Köftenin Zararları Var mıdır?


Çiğ köfte son yılların en beğenilen lezzetleri arasında yer alıyor. Genci de, yaşlısı da çiğ köfte tüketmeyi seviyor. Öyle ki günümüzde neredeyse her caddede çiğ köfte dükkanı görür hale geldik. Peki çiğ köftenin zararları var mıdır? Güneydoğu mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan çiğ köfte çiğ et kullanılması, yoğun baharat katılması gibi nedenlerden dolayı risk oluşturabilmektedir. Büyük bir ilgi gören çiğ köfte sektöründe insan sağlığı en dikkat edilmesi konulardan biridir. Bu nedenle çiğ köfte tüketimi konusun da fayda ve zararların bilinmesi de önemlidir.

Etli ve etsiz olmak üzere iki türde yapılabilen çiğ köftenin adı üstünde çiğ olması en büyük risktir. Özellikle de çiğ etle yapılan çiğ köftenin zararları olabilmektedir. Çiğ köftede bulunan çiğ et tenyazis (bağırsakla ilgili bir rahatsızlık), tifo ve dizanteri gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ayrıca çiğ ette bulunan virüs ve bakteriler de hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Bu nedenle her ne kadar markası ve üretildiği yeri bilseniz dahi etli çiğ köfte tüketiminden kaçınmalısınız. Etli çiğ köfte zararları nedeniyle yasaklanmış olsa da hala yapan ve satışa sunan yerler de vardır.

Çiğ Köftede Hijyen Önemli

Çiğ köfte hijyen açısından son derece hassas davranılması gereken bir yapım sürecine sahiptir.Pişirme işlemine tabi olmadığından dolayı bakteri ya da virüsler kaybolmamaktadır. Özellikle eldiven takılarak yoğurmak şarttır. Aksi halde uzun süre yoğurma işlemine tabi olacak olan çiğ köftenin hijyen şartı ortadan kalkacaktır. Çiğ köftenin zarar riski oluşturmasına neden olan etkenlerden birisi de kullanılan kırmızı biberin kalitesidir. Kırmızı biber doğal ve hijyenik ortamlarda üretilmedi ise küflenerek midede zarara yol açabilmektedir.Ayrıca çiğ köftede kullanılacak yeşilliklerin de bol su ile yıkanması gerekir.

Sevdiğiniz lezzetleri tüketmekten vazgeçemiyorsanız mutlaka tüketimle ilgili önlemler almalısınız. Öncelikle etli çiğ köfte tüketiminden kesinlikle kaçınmanızı tavsiye ederiz. Çiğ köfte üretildiği ortam bilindiği ve güvenilir bir markadan alındığı sürece elbette ki faydaları da bulunan bir lezzet. Ancak nasıl üretim yaptığından emin olmadığınız bir yerden çiğ köfte almamanızda fayda var.Özellikle önüne gelen çiğ köftenin temizlik açısından kontrolünü sağlayın. Çiğ köfte zararlı mı mı sorusuna sunduğumuz önerileri dikkate almanız sağlık açısından önemlidir.

Bir Yorum
  1. Ömer faruk Aralık 16, 2018 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir