Menu

Helal Gıda Sertifikası Olan Çiğköfte Markaları


Gıda sektörünün vazgeçilmez bir şartı hale gelen helal sertifikası, diğer sektörlerde olduğu gibi çiğköfte sektörü için de hayati öneme sahiptir. Gıdaların helal olma şartı ile birlikte sağlığa uygunluk ve safiyet de olması çiğköfte markaları için de olmazsa olmazları arasındadır. Çiğ köfte bayiliği alırken helal sertifikası olan markaları tercih etmeniz başlangıç için çok doğru bir adım olacaktır.

Çiğ köfte için helal sertifika nedir?

Çiğköfte için helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Çiğköfte markaları bu sertifika ile getirilen şart ve standartlara uygun hareket etmeleri toplum sağlığı açısından çok önemlidir.

Çiğköfte sektöründe de niçin helal sertifikasına ihtiyaç duyulmaktadır?

Müslüman bir toplum için helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır. Çiğköfte bu torakların önemli bir lezzeti olmasının yanında piyasaya çok çeşitli kaynaklardan giren hammaddenin denetlenmesi konusunda sıkıntılar yaşanması bu standardın herkesi kapsayıcı şekilde kanunlar tarafından sınırlarının belirlenmesi hayati öneme sahiptir. Siz de çiğköfte bayiliği alırken markanın helal sertifikasına sahip olup olmadığına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Ünlü çiğköfte markaları helal gıda seminerleri veriyor

Helal sertifikasının önemini kavrayan bazı markalar bu konuda Franchise şubelerine helal gıda seminerleri vermeye başlamışlardır. Seminerlerde helal Sertifikalama sistemine neden ihtiyaç olduğunu, gıda katkı maddelerinin yurt dışından geldiğini, Türk Gıda Kodeksi’nde helal, haram, mekruh gibi kavramların ve tanımlandırmaların bulunmadığını ve bu Kodeks’e göre denetimler yapıldığından dolayı Türkiye’deki üretimlerin ve ürünlerin üzerlerindeki şüphelililik durumlarını kaldırmak için Helal Sertifikalama sisteminin kurulduğu üzerinde durulduğu belirlendi. Helal Sertifikalamanın nasıl yapıldığından ve sertifika verildikten sonra takip sisteminden ayrıntılı olarak sözedilirken, çiğköftelerde olan hem dini hem de sağlık bakımından tehlike arz eden durumlar üzerinde bilgiler verilmiştir.

Çiğköfte için helal sertifikalı katkı maddelerini nerede bulabiliriz?

Helal sertifikalı ürünleri üretmede ,mutlaka Helal sertifikalı katkı maddelerinin kullanılması gerekmektedir. Helal sertifikalı katkı maddeleri pek çok ülkede bulunabilir.Ülkemizde henüz helal sertifika müessesi oluşmadığı için İslam toplumu adına İslamî hassasiyet içerisinde sertifika çalışmalarını sürdüren diğer ülkelerdeki kuruluşları zikredebiliriz:

Amerika’da: www.ifanca.org
www.muslimconsumergroup.com
Kanada’da: www.eat-halal.com
İngiltere’de: www.iccuk.org
Almanya’da: www.halal.de
Malezya’da: www.halal.com.my

HELAL SERİFİKALAMANIN YARARLARI NELERDİR?

Helal Sertifikalama,

– Ürünleri, katkı maddelerini,hazırlama ve işleme yöntemlerini , temizlik ve sağlık şartlarını,katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar,

– HAACP, ISO ve diğer kalite ve güvenlik standartlarına uygun ve yeni teknolojilere, yeni katkı maddelerine adaptasyonu seri bir şekilde takip edebilen, helal bilginin eğitimini almış kilit personel tarafından denetimi gerçekleştirir,

– Ürünün ve üreticinin Küresel İslam içinde tanınmasını ve tanıtılmasını sağlar.

– Çeşitli ülkelerde açılan fuarlarda katılımına destek verir.

İlgili kelimeler: Evim helal çiğ köfte, gimdes halal sertifika verdigi çiğköfrite

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir