Menu

Neden Etsiz Çiğ Köfte Tercih Edilmeli?


neden etsiz çiğ köfte tercih edilmeli2008 yılında etli çiğ köfte satışı Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Gelen tüketici şikayetlerinin ardından yapılan araştırmalar neticesinde, etli çiğ köftenin insan sağlığını kötü yönde etkileyen çeşitli risk faktörleri içerdiği sonucuna varılmıştır. Etli çiğ köftenin satışına izin verilmediği günden itibaren firmalar da etsiz çiğ köfte üretimine yönlenmiş olup, farklı tat ve lezzetlerde bu ürünleri müşteriler ile buluşturmaya başlamıştır.

Tüm çiğköfte firmaları günümüzde etsiz çiğ köfte satışı yapmaktadır. Müşteriler de bu durumundan memnundur ve taleplerde değişiklik olmamıştır. Etsiz çiğköftenin daha çok sevilmesinin ana nedenleri ise; daha sağlıklı olması, daha hijyenik koşullarda büyük titizlikle üretilmesi, hammaddelerin doğal ve katkısız olması, koruyucu madde kullanılmamasıdır.

Etli çiğ köftenin insan sağlığını tehdit eden sayısız zararı bulunmaktadır. Etli çiğköfte yapıldığı gibi tüketilmesi gereken bir gıdadır. Çünkü çok kısa süre içerisinde bakteri üretmeye başlar ve vücutta da bazı parazitlere sebebiyet verebilir. Aynı zamanda toksoplazma rahatsızlığına da neden olabilir. Bu rahatsızlık beraberinde ciddi sağlık sorunlarını getirebilir. Toksoplazma genelde kedi ve köpek gibi hayvanlarda görülür. Asıl nedeni çiğ et tüketilmesidir. Çiğ ette bulunan bakteriler bu hastalığı oluşturur. Diğer riskleri ise; kansızlık ve gelişim sorunları üzerine etkileridir. Özellikle hamile bayanların etli çiğ köfte yemesi çok sakıncalıdır.

Etli çiğ köfte tüketiminden kaynaklanan rahatsızlıklardan bir diğeri; brusella olmaktadır. Bu hastalık genelde süt ve beyaz etten üretilen bulyonlar sonucu ortaya çıkabilir. Hastalığın belirtileri; yüksek ateş, eklem ağrıları, ruhsal sorunların ortaya çıkmasıdır. Tenyazis hastalığı riski de taşıdığı bilinmektedir. Etli çiğ köftenin uzun süre bekletildikten sonra tüketilmesi bu hastalığa neden olan bakterilerin çoğalarak insan sağlığını tehdit etmesine neden olur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, etli çiğ köfte tüketimi beraberinde birçok sağlık sorununu ortaya çıkarabilir. Hijyenik koşullarda ve sağlıklı malzemelerle üretilen etsiz çiğköftenin ise çeşitli faydaları mevcuttur. Maliyeti düşük bir gıdadır ve daha uzun süreli dayanıklıdır. Aynı zamanda daha besleyici ve güvenilirdir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir